LISTOPADOVÉ ZPRÁVIČKY

Dočetl jsem se o zajímavé události související s mým sourozencem. Tak vám to tu dávám hned na vědomí. První zpráva je aktuální a objevil jsem na ní tuto annonci:

Ve Španělském sále zazní v neděli 12. listopadu koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR: Pocta Jiřímu Suchému a divadlu Semafor. Užijte si největší hity divadla Semafor v krásném prostředí Pražského hradu.

Na koncertě zazní písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Ach, ta láska nebeská, Árie měsíce, Babeta, Blues pro tebe, Klokočí, Marnivá sestřenice, Motýl, Pramínek vlasů, Zčervená, Tereza, Tak abyste to věděla, Dotýkat se hvězd. Dojde i na píseň Když jdou na mužskýho léta dvojice Jaromír Klempíř – Eduard Krečmar a píseň My jsme ti kluci akorát dua Cy Coleman – Zdeněk Borovec.

Účinkují Jiří Suchý, Gabriela Urbánková a Tomáš Savka, Hudba Hradní stráže a Policie ČR, dirigent plk. Jiří Kubík.

Vstupenky jsou v prodeji v Informačním středisku na III. nádvoří Pražského hradu.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/pocta-jirimu-suchemu-a-divadlu-semafor

Hudba hradní stráže

DOPORUČUJI COBY NÁDHERNÝ VÁNOČNÍ DÁREK !


Přečtěte si následující informace, ke kterým jen dodám – první z CD jsem dokázal poslouchat bez přestání celých sedm a půl hodiny! Fascinující! A překvapivé hudební předěly, duo piano + klarinet, poslech příjemně zpřehledňují!

Titul kolekce CD s četbou celoživotní poválečné korespondence V+W.

Jiří Voskovec, Jan Werich: KORESPONDENCE

Čtou Norbert Lichý, Václav Knop a Daniela Kolářová

Jeden z největších projektů historie audioknih. Více než třicet let 20. století v dopisech dvou kamarádů na život a na smrt. V celkem 561 dopisech se dva legendární klauni představují tak, jak je neznáme. Prožívají přes oceán všechny své pracovní úspěchy i nezdary a osobní tragédie. Nechybí ani přesný popis boje se státní mocí na obou stranách Atlantiku. Voskovec je po příjezdu do USA zatčen a několik měsíců vězněn a vyšetřován v době amerického boje proti komunismu. Werich pro změnu bojuje s komunistickým režimem, který mu podle zakazuje dělat svou profesi. Jeho otevřené dopisy na tehdejší Ministerstva kultury či vnitra jsou součástí nahrávky. 

Celou korespondencí se jako neviditelná nit táhne snaha potkat se, hrát spolu divadlo nebo točit film. Několikrát je taková situace už velmi blízko. Své plány s nimi mělo hned několik slovutných režisérů – Jasný, Kadár i Miloš Forman. Bohužel, nikdy ke vzájemné spolupráci už nedošlo. 

S přibývajícím čase se v dopisech téma spolupráce mění téma nemoci a stáří. A končí téměř antickou tragédií, kdy během několika měsíců zemře Werichova žena Zdenka, dcera Jana a nakonec i sám Jan Werich. 

Celá nahrávka je zakončena dojemným vyznáním Jiřího Voskovce Můj kamarád Jan Werich. 

Audiokniha vznikala postupně po dobu téměř čtyř let. Rolí Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Zdenky Werichové se fantastickým způsobem ujali Norbert Lichý, Václav Knop a Daniela Kolářová.Hudbou na motivy skladeb Jaroslava Ježka doplnil Raven.

Autorkou obalu je výtvarnice Petra Dufková, jejíž tvorbu můžete znát z vizuálů nadnárodních firem Cartier, Swarovski, Yves Rocher aj. Britské prestižní vydavatelství Laurence King Publishing ji zařadilo mezi 20 nejvýznamnějších ilustrátorů světa. – Celkový čas: 68 hodin –

6x CD Mp3 – CENA: 999 Kč – TEBENAS, vydavatelství pěkných audioknih, www.tebenas.cz


Je těžké pokračovat v konverzaci s Camille, když člověk umí francouzsky říct jenom: “Je t’aime“.

NOVÉ CD NAŠÍ MILÉ ZNÁMÉ ZPĚVAČKY, KTERÁ UŽ DVAKRÁT KONCEROVALA V DIVADLE SEMAFOR – CAMILLE BERTAULT!

O CD jsem se dočetl:

„Na svém novém albu ‚Songs for My Daughter‘, představují otec a dcera Bertaultovi program, který oslavuje jejich pouto. Láska k hudbě je něco, co se může předávat z generace na generaci. Hudba, kterou rodiče slyší nebo hrají v domácnosti, může vést děti ke studiu nebo dokonce vyniknout v umění. A je zvláště užitečné, když rodič může pomoci dítěti rozvíjet dovednost na nástroj nebo při hraní.

Zpěvačka Camille Bertault udělala své první hudební kroky pod vedením svého otce Paula Bertaulta, pianisty, který vyzkoušel vážnou hudbu a jazz. Z této rané inspirace se mladá Camille pustila do hudby a věnovala se pozoruhodné umělecké kariéře. Duo spolu pravidelně hrávalo doma i na malých koncertech, což vytvořilo jedinečné hudební spojení.

Paul Bertault začal studovat hru na klavír se svou matkou, která ho seznámila s klasikou Mozarta a Debussyho. Jeho nadšení pro hudbu ho přivedlo k tomu, že se sám naučil klasickému repertoáru, ale byl to jazz, co mu leželo na srdci. (Paul Bertault nakonec nešel cestou profesionálního hudebníka, ale dokázal se stát uznávaným zvukovým inženýrem, který spolupracoval s mnoha nejvýznamnějšími osobnostmi kinematografie, včetně Orsona Wellese a Jacquese Demyho.)“

Z písní na CD uvádím alespoň několik titulů: „Songs for My Daughter“ začíná skladbou Our Love Is Here To Stay bratří Gershwinů, duem nabízejícím tiše zdrženlivé, ale hravé ztvárnění klasiky. Následuje Ruby My Dear od Thelonious Monk se svou majestátní melodií s francouzským textem podepsaným Camille, zatímco Syracuse od Henriho Salvadora a Bernarda Dimeyho se delikátně rozvíjí jako květina s Paulovým zpívajícím klavírem a dechovým Camilleovým hlasem. Přímo se hraje Píseň Loly od Legranda a Agnès Vardy, převzatá z filmu „Lola“ Jacquese Demyho…“

Nebudu citovat z podrobné francouzské recenze – je na posluchačích, aby si novinku v podání otce a dcery sami vychutnali!

Titul CD Songs for My Daughter.

ZÁVĚREM JEDNOU VĚTOU:

  • 4.listopadu zemřel ve věku 80 let filmový střihač a pedagog Alois Fišárek, držitel šesti Českých lvů, které obdržel za snímky Akumulátor 1, Kolja, Kanárek, Tmavomodrý svět, Kuky se vrací a v roce 2018 za mimořádný přínos české kinematografii. K této zprávě chci připomenout, že otec Aloise Fišárka, akademický malíř, národní umělec téhož jména, je pochován na hřbitově u nás v Šemanovicích.
  • Co má společného Jiří Suchý s písničkářem Jeremi Przyborou? O tom vás v nejbližší době seznámí na mém webu polská bohemistka, rozhlasová novinářka a podcasterka Teresa Drozda.
Jeremi Przybora a Semafor?
  • Pracuji na velkém projektu „S.O.S. Armenie 2023“, na kterém zatím přislíbili účast Jiří Suchý, Václav Hudeček, Štěpán Rak, Alfred Strejček, Milan Sládek, Jiří Vondrák. Víc a včas se dočtete na zdejším webu v Aktualitách.
  • Na závěr perlička: Teresa Drozda z Varšavy si po té, co navštívila Šemanovice, opatřila tyto „nostalgické“ myší náušnice.
Náušnice Teresy Drozdy.

Srdečně všechny zdravím!

Váš Ondřej

Vaše data udržujeme v soukromí a sdílíme pouze s těmi třetími stranami, bez kterých by tato služba nemohla fungovat.

Souhlas *