Expresní zprávy

Vážení, momentálně se mi přihodilo něco, co už jsem nějaký čas nezažil: Navalilo se na mě tolik práce a úkolů, že prostě vše nestíhám. Odnášejí to mé webové stránky, kam se narychlo vracím na poslední chvíli, abych vás informoval o akcích, které považuji za zajímavé. Začínám jednou z těch dle mého soudu nejvýznamnějších a kopíruji následující tiskovou zprávu, k níž přidávám jako BONUS i tuto fotografii z rodinného alba – dědeček Patras a vnuk Felix junior.

V Rudolfinu se uskuteční koncert ke stému výročí narození harfisty Karla Patrase

V den výročí narození významného českého harfisty, člena České filharmonie a pedagoga Karla Patrase proběhne v Sukově síni Rudolfina vzpomínkový koncert ve spolupráci s Českou filharmonií, která si připomíná bývalé významné členy orchestru.

Karel Patras se narodil 20. října 1923. Harfu studoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze, kde později působil jako pedagog. Již v období studia získal angažmá v České filharmonii, s níž odehrál nespočet koncertů po celém světě. Vystupoval též jako sólista a natočil několik nahrávek například s Českou filharmonií a Českým komorním orchestrem. Patrasovy žačky založily Mezinárodní harfovou soutěž Karla Patrase, která se koná každé dva roky v Praze. Patrasovi byla udělena Senior Prix Nadací Život umělce.

Vzpomínkový koncert se uskuteční 20. října 2023 od 19:00 hodin v Sukově síni Rudolfina pod taktovkou jeho vnuka Felixe Slováčka jr., který se zároveň představí jako sólista ve hře na klarinet a soprán saxofon. Dále se můžeme těšit na harfistky Kateřinu Valáškovou a Kateřinu Englichovou v doprovodu Českého komorního orchestru, s nímž Patras natočil pod vedením Josefa Vlacha Tance pro harfu a smyčcový orchestr Claudea Debussyho. Koncertem bude provázet Patrasova žačka Lydie Härtelová, profesor Jiří Hlaváč a Felix Slováček jr.

Na programu budou Koncertní etuda es moll pro harfu Félixe Godefroida, Meditace na staročeský chorál Svatý Václave Josefa Suka, Píseň slavíka Václava Trojana, Symfonie č. 5 – Adagietto Gustava Mahlera, Tance pro harfu a smyčcový orchestr Claudea Debussyho a Clarinettino, op. 11 Ondřeje Kukala.

Cílem koncertu je nejen vyzdvihnout Patrasovu harfovou školu a lidský a precizní přístup k žákům, kterým se vždy individuálně nadmíru věnoval, ale také více zviditelnit soutěž pořádanou k uctění jeho odkazu, která měla v tomto roce již více než osmdesát uchazečů z celého světa.

Felix Slováček Jr.

Vstupenky: https://goout.net/cs/listky/karel-patras-100-let/hobv/

Pokud náhodou nejste v Praze, ale nacházíte se zrovna v Paříži, dovoluji si upozornit na tamní dva koncerty u nás známé (především ze scény Divadla Semafor) vynikající jazzové zpěvačky Camille Bertault! Letos v Semaforu nevystoupí, ale věřím, že napřesrok se na ni jistě můžeme těšit.

Úžasně aktivní je kytarový virtuóz a můj drahý přítel-vrstevník Štěpán Rak. Z jeho podzimních koncertů jsem vybral namátkou ten, který se koná v nejbližší říjnové době. Štěpán Rak (stejně jako syn Matěj) je obdivuhodný a já vás na jeho koncerty budu občas upozorňovat. Tentokrát zvu například na tento!

Kdybyste věděli, kolik toho mám na srdci (vyjma šelestu) a co všechno bych vám chtěl sdělit – ale v tuto chvíli nelze. Slibuji však, že jakmile se dostaví chvilka oddechu, popíšu vám podrobně vše, co bylo, je a ještě bude nového!

Dobré zdraví a hodně štěstí vám přeje váš Ondřej