Víte co měly pro mě měly letopočty 1970 a 1990 společného? V těchto létech byly zničeny sazby mých knížek, které se měly záhy dostat na knižní trh. Nikdy se tak nestalo.

V roce 1970 byla zakázaná moje první (a také poslední) sbírka básní „Zvířátka, milenky, věci a sny“ (a po roce 1990 k jejímu vydání nepomohly ani krásné ilustrace, kterými veršíky vyzdobil můj bratr). Nevadí, už je to dávno.

V roce 1990 pak byly shledány neprodejnými knížky „Když byl v Praze Montmartre“ (tu přichystalo krátce před svým zánikem nakladatelství Práce) a v tehdejším Čs.filmovém ústavu k vydání chystaný „Veselý filmový kalendář 1992, anebo Cesta od ucha k uchu“.

Rukopisu knížky „Když byl v Praze Montmartre“ se nakonec letos ujal sourozenec Jiří s tím, že se ji pokusí vydat on sám. To je od něj šlechetné – uvidíme, jestli se mu to podaří.

Já se letos rozhodl, že po určitých úpravách budu na svém webu měsíc co měsíc zveřejňovat zkrácené kapitoly „Veselého filmového kalendáře – Cesty od ucha k uchu“. Kromě dobových obrazových dokumentů, vtipů a svých karikatur zde občas připomenu i některou z ilustrací, kterými tehdy kalendář vyzdobil kamarád Jiří Slíva. (Jistě mně to nebude mít za zlé.) Mimochodem, zrovna ten jeho obrázek pána v buřince, který prohání filmový kotouč, tvořil v rozfázované podobě jakousi kreslenou znělku dávných televizních Filmů pro pamětníky. Pamatujete, pamětníci?


BŘEZEN

Následující řádky pocházejí z kdysi chystaného, leč nevydaného Veselého filmového kalendáře. Takže jde o vybrané texty, které nemají žádnou vazbu na letošní rok, měsíc či den.

ÚNOR

(Následující řádky pocházejí – podobně jako minule – rovněž z kdysi chystaného, leč nevydaného Veselého filmového kalendáře. Takže jde o vybrané texty, které nemají žádnou vazbu na letošní rok, měsíc či…

LEDEN

Račte vstoupit dále Neříkejte Ále! Promítač promítá Zhasíná se v sále K promítání filmů Zveme slečnu Vilmu Zveme pána v buřince Mojmíra a Irmu Vemte s sebou syna Pojďte k…