SOLOVJEV- SĚDOJ, Vasilij Pavlovič (1907 – 1979)

Co jsem se všechno dověděl o tomto skladateli ve světě proslaveného hitu Podmoskevské večery – Midnight in Moscow – Podmoskovnyje večera – Moskau bei Nacht – Moskevské večery – Keď sa pod Moskvou večerí – Večery pod Moskvou – Moscow Night? Že se touto písní stal nejslavnějším skladatelem sovětské populární hudby.

Jeho Podmoskevské večery vyhrály soutěž na Festivalu mládeže a studentstva 1957 v Moskvě a v jazzové verzi byly v roce 1962 celé tři týdny v čele americké hitparády (slavná verze v podání Kenny Ball and his Jazzmen). Některé dixielandové orchestry mají tuto skladbu na repertoáru dodnes.

Z další tvorby Solovjeva-Sědého (též Solovyev-Sedoj) bývá uváděn balet Taras Bulba, řada hudebních komedií a přes 400 písní, z nichž u nás jsou vedle Podmoskevských večerů (v německé verzi zpíval Karel Gott) známé i další: V životě se často stává (Rudolf Cortés, Karel Štědrý), Večer v přístavu-Večer na rejdě (Eva Pilarová a Sbor Lubomíra Pánka, Václav Neckář, Helena Blehárová, též Oldřich Kovář a Přemysl Kočí) Tři vnuci (Václav Petlan), The wanderer (Tulák?-Judita Čeřovská), Jaro na frontě (Karel Gott, Pavel Liška), Můj sad (Miroslav Šuba) aj.

Orchestrální verze skladeb Solovjova-Sedého nahrály u nás tyto skupiny a orchestry: Sláva Kunst, Mirko Krebs, Karel Vlach, Josef Vobruba, Václav Hybš, Václav Zahradník a Miroslav Bureš-trubka aj.

V roce 1974 byla na obloze objevena planetka, která dostala jméno Solovjov-Sedoj a v roce 1982 vyšel skladatelův portrét na sovětské poštovní známce.