GOTT ZASTÁNCEM RUDOLFA CORTÉSE

Ač byli generačně od sebe vzdáleni a ani hlasově si nebyli blízcí (Karel Gott obdivoval ze starší generace pouze Arnošta Kavku) po té, kdy jsem se v roce 2004 zeptal Karla Gotta, zda by byl ochoten nám – mně a dceři Rudolfa Cortése Dáše – splnit přání a stát se hlavním kmotrem křtu knížky RUDOLF CORTÉS – MILOVANÝ I ZATRACOVANÝ, bez váhání souhlasil. Nemusel jsem ho přemlouvat; Karel Gott věděl, že Rudolf Cortés byl před ním hvězdou první velikosti, který byl nakonec také za svou výlučnost po česku „potrestán“. Pomluvy byly hrozivé: nejprve za protektorátu podezření ze spolupráce s gestapem, po válce spolupráce s KGB, a když ani to nevyšlo, tak alespoň spolupráce s StB. To vše bylo vylhané a zveřejněné po roce 1990. Naše knížka vyšla právě proto, aby na mnoha důkazech ukázala, jaká je pravda!

Karel Gott se ve své řeči na křtu knížky vyznal z obdivu k Rudolfu Cortésovi a zároveň odsoudil všechny výmysly a lži, které památce tehdy už nežijícímu zpěvákovi měly ublížit.

Naposled se Rudolf Cortés objevil před kamerou v roce 1975 ve filmu Romance za korunu (po boku našich předních zpěváků, včetně Karla Gotta), ale tehdy už u něj začala naplno postupovat Alzheimerova nemoc a tak zpěvákova životní pouť končila v domově důchodců v Krásné Lípě u Rumburku. Tady také nakonec 12. prosince 1986 zemřel. Bylo mu teprve 65 let.

Ondřej Suchý