KRUG, Manfred (1937 – 2016)

Malá vzpomínka – 21. října 2016 zemřel v Berlíně ve věku 79 let filmový a divadelní herec, zpěvák a spisovatel Manfred Krug. Narodil se v NSR, žil v NDR a nakonec emigroval zpátky do NSR. Podobný osud měl i písničkář Wolf Biermann (který např. přeložil film Kdyby 1000 klarinetů do němčiny, ale ten byl nakonec v NDR zakázaný, neboť prý byl příliš pacifistický). Manfred Krug podepsal protest proti odejmutí občanství Wolfu Biermannovi a poté, co dostal částečný zákaz působit ve své profesi, odešel v roce 1977 do Spolkové republiky, kde pak proslul v roli komisaře Paula Stoevera v seriálu Místo činu. V tomto i u nás známém seriálu se v letech 1984 až 2001 objevil jednačtyřicetkrát.

Manfreda Kruga u nás známe také ze starších filmů: Slovenského Boxer a smrt, z roku 1962 (kde hrál se Štefanem Kwietikem a Valentinou Thielovou), z česko-německého filmu Ukradená bitva, z roku 1972, Moje nultá hodina a dalších.

Pro mě to byl především skvělý jazzový zpěvák – škoda jen, že se na You Tube nenachází snímky, kde své pěvecké umění projevil naplno.