CHAPLIN Eugene (1953)

Eugene Chaplin je pátým potomkem manželů Charliho a Oony Chaplinových a dostal jméno po svém dědečkovi z matčiny strany, dramatikovi Eugenu O’Neillovi.

Eugene Chaplin vychodil  Královskou akademii dramatického umění v Londýně a nastoupil jako režisér do Velkého divadla v Ženevě. Po té pracoval ve studiu Mountain v Montreux jako zvukový inženýr, kde spolupracoval s největšími hvězdami rocku i jazzu. Rád se zůčastňuje různých festivalů, například v Šanghaji, Monte Carlu, Wiesbadenu, Barceloně, Číně. Je také prezidentem mezinárodního festivalu komediálních filmů ve Vevey, je ba i členem poroty festivalu lokalní TV na Slovensku. A také v Čechách už byl nejednou jako host, naposled zjara 2019 v Plzni, kde měl přednášku a zúčastnil se uvedení baletu o životě svého otce.

Následující rozhovor se měl odehrát už na sklonku roku 2017 ve Vevey, kde jsme se však s Eugeem nakonec časově minuli, a nesetkali jsme se ani v Čechách, takže nakonec se náš rozhovor odehrál prostřednictvím e-mailů…

Vážený pane Eugene, napsal jsem knížku o vztahu Vašeho otce k Československu a k Čechům. Vím, že poznal mnohé naše umělce a zjistil jsem též, že v letech 1931-32 působila v jeho společnosti jistá Češka Marie Müllerová, užívající jméno May Reeves. Měl jste Vy příležitost poznat někoho z Čechů?

Milý Ondřeji, pokusím se odpovědět na Vaše otázky. Bohužel, žádné z Čechů, které znal můj otec, jsem příležitost poznat neměl.

Máte velmi blízko k hudbě – As a recording engineer, he worked with The Rolling Stones , David Bowie , and Queen .spolupracoval jste s Rolling Stones, Davidem Bowiem nebo Queen. Vím o Vás, že si vážíte svého otce jako hudebního skladatele. Jakou jeho filmovou hudbu anebo písně máte nejradši?

Myslím, že otec byl první, kdo v kinematografii pochopil důležitost spojení hudby a obrazu. Hudba z Kida, ze Světel velkoměsta nebo Světel ramp je báječná. Nepřestávám svého otce obdivovat. Lidé se mně na něho všude ptají čtyřicet let po jeho smrti, to je nevídané!

Můj bratranec s kolegy z časopisu Mladý svět s Vámi dělal rozhovor, když Vám bylo 14 let. Odpovídal jste velmi otevřeně a na otázku, zda Váš otec natočí po Hraběnce z Hong Kongu ještě další film, řekl jste, že si myslíte, že už žádný film nenatočí. A měl jste pravdu. Jak jste se díval na svého otce, jako na umělce, ve svých čtrnácti letech? A rozesmávaly Vás jeho ranné grotesky, anebo jste měl raději jeho pozdější celovečerní filmy?

Zbožňuji jeho krátké filmy, ty mě dojímají! Mluvené filmy jsou jiné, jejich obsah je vážný. Limelight – Světla ramp, je film o humanismu.

Milujete cirkusy, jezdíte za nimi po celém světě, měl na vaší lásku k cirkusům vliv otec?

Zajisté! Lásku k cirkusu jsem zdědili po svých rodičích. Od dětství jsme každý rok chodili do cirkusu a na konci představení moji rodiče pokaždé pozvali všechny umělce k nám domů na skleničku. Uchovávám si na to krásné vzpomínky. Ve světě je mnoho mladých talentů, proto hodně cestuji. To, co mám rád na cirkusech, to je jejich snaha pobavit celou rodinu. Dávají do ní silné emoce. Také se mi líbí, že svět cirkusu tvoří množství různých národností a všichni si mezi sebou rozumějí.

Dáváte osobně větší šance k přežití klasickým cirkusům, anebo tzv. cirkusům novým, jako je třeba Cirque du Soleil?

Já miluji nový i starý cirkus. Oba dva mají zajímavou specifiku, u obou je ovšem nejdůležitější, aby dokázaly bavit. Vášnivá láska cirkusových artistů a klaunů pro jejich umění mě vždy dojímala. Cirkus mi pomohl přemoci moji vlastní ostýchavost a přináší mi mnoho radostí, zážitků, přátel.

Kdo je dneska Vaším oblíbeným cirkusovým klaunem?

Ne, nemám zvlášť oblíbeného klauna – všichni jsou jako víno, čím se stávají staršími, tím jsou lepší.

Všiml jsem si, že rád fotografujete – na Vašich snímcích je poznat, že máte výtvarný cit a zároveň i smysl pro humor. Vaše dcera Laura je výtvarnice. Nebylo by hezké mít společnou výstavu?

Dělám fotky pouze telefonem, pro vzpomínky. Nedělám si nárok být označován fotografem, ale děkuji vám za poklonu! Myslím, že moje dcera má daleko víc talentu. A společná výstava? Proč ne? Vidíte, na to jsem nikdy nepomyslel.

Pokud by se taková výstava měla uskutečnit, myslím Eugene, že byste pro ni měl upřednostnit některé krásné město v Čechách. Děkuji za rozhovor!

(Foto z Facebooku Eugena Chaplina)