VČERA A ZÍTRA

VČERA

Ohlédnutí za včerejškem se bude týkat mých dvou posledních letošních vystoupení, které se odehrály během jednoho srpnového dne.

Dostal jsem pozvánku od pořadatele Jiřího Maťátka na následující akci: „Rád bych vás požádal o účast na našem country & bluegrass festivalu Country Kaninafest, který se koná jako čtvrtý v řadě v sobotu 29. srpna v obci Kanina a to už od 11 hodin.“

Souhlasil jsem, tím spíš, že jsem dostal roli patrona Kokořínska a stal se tak jedním, kdo festival zahajoval. Představil jsem se návštěvníkům, že se už dnes vskutku cítím jako kokořínská fosilie, ale že určitý důvod mé přítomnosti na téhle akci je také skutečnost, že jsem v sedmdesátých letech minulého století napsal pár textů trampských písniček pro skupiny KTO a Krajánky (dříve Taxmani), a v roce 1964 mi při kytaře nazpíval pro plzeňský rozhlas první trampskou písničku Courat se lesem sám Waldemar Matuška.

Abych měl své úvodní slovo čím ukončit,rozhodl jsem se pro básničku, kterou jsem napsal před padesáti léty (tehdy mi bylo bylo 25 let a Park kultury a oddechu patřil jistému Juliu Fučíkovi). Báseň měla název Hexenšus, později ji zhudebnila skupina Saze, a zněla takto:

V Parku kultury a oddechu 
Ležel jsem s dívkou na mechu
Obloha měla růžový nádech
Když tu mně najednou louplo v zádech
Začal jsem lapat po dechu
A bylo po kultuře a oddechu

Na 4.Kaninafestu nafotografovala Helena Kašperová (a nejen ona) spoustu krásných fotek, z nichž jsem pro vás vybral pár, k nimž připisuji slib, že se těším za rok na setkání při 5. Country Kaninafestu!


Téhož dne, po návratu z Kaniny, mířily mé kroky do šemanovické Nostalgické myši.

Na otázku, jak nazvat setkání s těmi, kteří se (snad) těšili, že se po dlouhé době opět uvidíme, navrhl jsem název Ohlédnu se – a co vidím?

Hodinu a čtvrt mého vyprávění dokumentovali dva fotografové – Jan Vrba a Miloš Novák. A ovšem i zde jsem zadeklamoval básničku, ze které se stala později kratičká písnička, kterou zhudebnila a nazpívala na svou profilovou desku Jitka Molavcová. Věru nedlouhý text písně Pere-li paní zněl takto:

Pere-li paní v peleríně
Nepere pilně - pere líně!
Svědomí ženu nehryže
Pakliže pere v negližé.

No a takhle prý – dle fotoaparátu pana Vrby – vypadal můj ksicht v „akci“.

ZÍTRA

Zítra = pro mě úžasná zpráva: Česká televize začne vysílat některé pořady, na nichž jsem se podílel. V nejbližší době to budou:

23. 9. – ČT 3 – v 11:15 hod. – KAVÁRNIČKA DŘÍVE NAROZENÝCH

24. 9. – ČT Art – ve 23:00 hod. – UPROSŘED BĚHU: ONDŘEJ SUCHÝ

26. 9. – ČT 3 – ve 13:05 hod. – KAVÁRNIČKA DŘÍVE NAROZENÝCH

Nechci předbíhat, ale zdá se, že se objevíme v podzimním či zimním programu České televize v některých pořadech i společně s mým sourozencem.

Závěrem mého dnešního „hlášení“ tvoří památeční fotografie, na níž jsme se v roce 1995 v České televizi v Ostravě s pořadem Kavárnička dříve narozených loučili…

společné foto při poslední Kavárničce dříve narozených 1995