Návrat televizní Kavárničky dříve narozených

Díky kanálu ČT 3, kterým Česká televize – nemýlím-li se tak asi před rokem – zahájila vysílání programu určeného seniorským divákům, dostává se letos, počínaje večerem 11.ledna (ve 20:05 hodin) na obrazovky série pořadů ostravské televize – Kavárnička dříve narozených.

Nejprve jsem vám chtěl popsat dny, hodiny, časy a jména mých „kavárničkových“ hostů, ale zjistil jsem, že vzhledem k tomu, že se bude tento pořad vysílat dvakrát denně (převážně ve 13:25 nebo 13:30 hod. a podruhé ve 20:05 hod., někdy i na ČT 1, např. 17.ledna v 7:45), bude pro vás nejjednodušší vyhledat si detailní informace na

https://www.ceskatelevize.cz/tv-program/

Dnes, kdy vám sděluji tuhle pro mě a pro fanoušky zábavy dob dávných radostnou zprávu, není zatím zveřejněno, jak bude s tímto pořadem nakládat ČT 3 od 25.ledna, ale vzhledem k tomu, že Kavárniček bylo v létech 1985 až 1995 natočeno celkem 58, myslím, že bude snad ještě z čeho dál vybírat. 

Rád bych tu zdůraznil, že polovina těchto pořadů byla natáčena v době, kdy se muselo vše podrobovat tehdejší cenzuře, která nám – především dramaturgovi Karlu Spurnému – nejednou způsobila velké problémy, zvláště při obhajování účasti některých filmových prvorepublikových hvězd. Nejednou musely zakročit střihačovy nůžky, anebo přepisování částí scénáře. (Tady mám příležitost ještě poděkovat manželce, která se v pozdější době stala spoluscénáristkou, uváděnou v titulcích svým někdejším jménem Johana Niederlová).

Co ještě dodat?

Shodou okolností se na mě před několika dny obrátil mailem někdejší divák, kterého zajímal osud jednoho z herců, který v Kavárničkách hrál roli „pana vrchního“ – Ivana Dědečka. Jaký prý byl měl osud, když jeho filmografie končí rokem 1988. Ivan Dědeček v tomto roce podlehl zákeřné nemoci ve věku 57 let. O rok později ho pak nečekaně následoval režisér, který dal Kavárničkám ducha i tvář, Alois Müller, režisér, ale také herec, tvůrce úspěšných seriálů ostravského studia. Ten se dožil pouhých 55 let. Na oba tyto pány s vděčností dodnes vzpomínám – oba byly od začátku „u toho“.

Na fotografii z roku 1986, pořízené z obrazovky, kterou mi tehdy poslal divák Stanislav Hlobil z Hradce Králové, jsem ve společnosti Ivana Dědečka a spisovatele Miloslava Švandrlíka.

Zbývá mi připsat poslední větu: Přeji všem příjemné pokoukání!