KAŠNA MÍLA A JEHO DÍLA

Míla Kašna

Už je to dávno, kdy mi přišla pohlednice s gratulací k svátku podepsaná Mílou. Koncem roku mi pak přišla pohlednice s přáním šťastných a veselých Vánoc, podepsaná Mílou. Tehdy už se mě manželka zvědavě zeptala, kdo je ona Míla, která mi píše? To už jsem samozřejmě věděl, že mi nepíše TA Míla, ale TEN Míla, kamarád z Jižní Moravy, kterého jsem poznal kdysi díky milovníkům světa cirkusů – známému brněnskému novináři Antonínu „Tondovi“ Hančlovi (1927-2012) a kurátoru cirkusového a varietního fondu sbírky Národního muzea v Praze, PhDr. Hanuši Jordanovi. Takže zbývalo už jen vysvětlit, proč se Míla podepisuje Míla, když jeho správné jméno je Vlastimír, ale někdo mu dosud říká také Vlasto nebo Míro, nakonec však nejčastěji Mílo.

Míla je nesmírně milý člověk, kterého mám rád. Proto také na poslední chvíli o něm píšu slova přízně a uznání, neboť v tomto měsíci květnu oslavil 75 narozeniny. Nemohl jsem se té oslavy zúčastnit, a proto mě napadlo, že oslavenci pogratuluji alespoň touto mini-výstavkou jeho modelářských prací, budících všeobecný obdiv svojí dokonalostí.

Míla Kašna projevil svou celoživotní lásku k cirkusu (byť byl vyučený kuchař), od chvíle, kdy začínal jako řidič kamiónů, přes které se dostal nakonec do zaměstnaneckého poměru u Československých státních cirkusů. Byl tam řidičem, slaboproudým elektrikářem, ale hlavně také muzikantem, hrajícím na saxofon a bicí nástroje. Po padesáti letech svou spolupráci s cirkusovým prostředím nepřerušil. Jako spolupracovník zakladatele Klubu přátel českého cirkusu (původně Klubu přátel cirkusového a varietního umění) Antonína Hančla začal od něj po roce 2005 přebírat vedení klubu, který vede až do současnosti.

Hanuš Jordan mi k tomu, co si následně můžete prohlédnout, dodal vysvětlující informace:

„O našem milém kamarádovi Mílovi (Mírovi, Vlastovi) Kašnovi: Jeho hlavní zálibou a dovedností je výroba modelů cirkusů, těch velkých k vystavení v cirkusech (jak se lze přesvědčit v cirkusech Humberto, Jo-Joo a do roku 2019 v cirkusu Originál Berousek) a ve stálé expozici Národního muzea, v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích, (které je otevřeno celoročně!), kde je k vidění model cirkusu Alfa (1959) a od října 2021 přímo ve vstupní hale rozměrná maketa největšího československého třímanéžového cirkusu Kludský (1931). Ve sbírkách muzea je také maketa neobvyklého vývozního cirkusu Humberto (žlutozelené šapitó) z 60. let a cirkusu Evropa z konce 80. let.

A nyní následují bližší vysvětlivky k fotografiím:

  • 1 Vlastimír Kašna, Hanuš Jordan, Jaromír Joo a Jindřich Joo u modelu vývozního cirkusu HUMBERTO ze šedesátch let, na výstavě Národního muzea v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích, Cirkus jede do světa (2013).
  • 2 Míla Kašna s Petrem Štěpánem z Jihlavska, který je původní profesí elektrikář, od roku 2021 člen Klubu přátel českého cirkusu a Mílův spolupracovník při stavbě a instalaci modelů.
  • 3 Vysvětlující vzkaz O. Suchému na zadní straně předchozí fotografie.
  • 4 Detail interiéru modelu velkocirkusu KLUDSKÝ (1931) Je tam tušit „orchestr“ – tribuna pro hudebníky a opona, která zakrývá i proscénium. Černobílé jsou „masty“, opěrné stožáry cirkusového šapitó.
  • 5 Cirkus HUMBERTO.
  • 6 Na výstavě Cirkus v maringotce v rámci festivalu Letní Letná (2016) byla také představena maketa cirkusu HUMBERTO ve vývozním designu, vyrobená a na místě instalovaná Mílou Kašnou.
  • 7 Cirkus PRAGA. v provedení bez šapitó, z turné po středoasijských republikách SSSR v polovině 70. let. Stan nebylo kvůli vedru možno používat. Výstava v Národním muzeu – Muzeu české loutky a cirkusu (2013).
  • 8 Kašnův model: Cirkus ALFA, dvoumanéžový, největší projekt čs. státních cirkusů (1959) v měřítku 1:42. Stálá expozice Národního muzea v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích od roku 2006.
  • 9 Model cirkusu ALEX.
  • 10. Národní cirkus originál BEROUSEK.
  • 11 Mílův dárek O.Suchému, model cirkusu EVROPA.“

Tolik od PhDr.Hanuše Jordana, přítele a vždy vstřícného mého učitele z oboru cirkusu a varieté.

A tady je můj dovětek, adresovaný Vlastimírovi, Mírovi, ale především Mílovi Kašnovi: Mílo, pětasedmdesátka není žádný věk, věř zkušenějšímu staršímu! Takže vzhůru s elánem a s radostí do další právě nastávající „pětiletky“! Hodně úspěchů Ti přeje Ondřej ze Šemanovic!