ROONEY, Mickey (1920 – 2014)

Filmový herec a režisér, mezi americkými herci veterán. Poprvé se prý objevil na jevišti v 15 měsících se svými rodiči, vaudevillovými herci, ještě jako Joe Yuly ml. Měl osm manželek o nichž říkal: „Všechny bych si je vzal znovu. Každou jsem opravdu miloval.“ Se svou poslední manželkou se rozešel v roce 2012.

Před kamerou se začal objevovat od svých šesti let. Hrál pak ve více než 140 filmech a získal dvakrát sošku Oscara – poprvé v roce 1938 s Dianou Durbinovou, za „zvláštní přínos ducha mládí na filmové plátno“, podruhé v roce 1983 za celoživotní dílo. Byl pohybově a tanečně nadaný, dobře zpíval, uměl hrát na různé hudební nástroje a jeho nejoblíbenější partnerkou byla Judy Garlandová. U nás Mickeye Rooneyho mohli vidět naši rodiče v celé řadě filmů (v létech 1937 – 1946 patřil k nejpopulárnějším hercům filmových komedií a muzikálů; světovou popularitu získal v sérii filmů o Andym Hardym, chlapci z typické americké rodiny z malého středozápadního městečka). My, narození krátce po válce, jsme ho viděli například v komediích Snídaně u Tiffanyho (1961), To je ale bláznivý svět! (1963), v poslední době třeba v Noci v muzeu: Tajemství hrobky (2014).

Mickey Rooney měřil 152, jistě by si proto rozuměl se dvěma herci, kteří si spolu v Hollywoodu díky své nevelké výšce vždycky dobře popovídali – byli to Danny DeVito a náš Jára Kohout.

Rooney zemřel 6. dubna 2014. Šel si odpoledne zdřímnout a už se nevzbudil. Bylo mu 94 roků.