ROBIČ, Ivo (1923 – 2000)

Jugoslávský (chorvatský) zpěvák Ivo Robič se chtěl stát původně učitelem, záhy se však rozhodl pro pěveckou dráhu. Kariéru začal jako sólista orchestru Radio Zagreb Orchestra, během druhé světové války vystupoval na v hotelu Esplanade v Záhřebu, první gramofonovou desku natočil v roce 1948. (Robič byl také všestranný hudebník – hrál na klavír, saxofon, klarinet, flétnu a kontrabas.)

Od začátku padesátých let minulého století byl jediným chorvatským umělcem, jehož gramofonové desky se prodávaly v Evropě a zbytku světa. Zpíval v mnoha jazycích – anglicky, francouzsky, italsky, německy, španělsky, chorvatsky.
Ivo Robić měl přezdívku „Mister Morgen“ po úspěchu svého prvního mezinárodního hitu „Morgen“ v roce 1959. Nahrával u firmy Polydor, vystupoval s orchestrem Berta Kaempferta, spolupracoval se zpěváky Vico Torrianem, Freddy Quinnem i Deanem Martinem. Během své kariéry natočil v tehdejší Jugoslávii přes sto desek, většinou singlů. (Robićovy další mezinárodní hity jsou „Muli-Song“ (1960), „Mit 17 fängt das Leben erst an“ (1960), „Ein ganzes Leben lang“ (1962), „Rot ist der Wein“ (1966) a „Ich zeig ‘dir den Sonnenschein “(1971).)

U nás Robič vystupoval a nahrával (u firmy Supraphon) v průběhu padesátých a šedesátých let s orchestry Karla Vlacha a Dalibora Brázdy.