CARREY, Jim (1962)

Když jsem se poprvé setkal s drastickou komikou Jima Carreyho, přiznám se, že jsem jí byl trochu zaskočen a trvalo mi chvíli, než jsem si na ni zvykl. Pak jsem uviděl film Miloše Formana Muž na Měsíci ve kterém hrál Carrey hlavní roli. Myslím, že nepatřím k lidem, kteří své emoce musí sdělovat hned stůj co stůj, ale když jsem si doma film Muž na Měsíci přehrál, neuhlídal jsem své nadšení a panu režisérovi jsem o něm v euforii napsal, že se právě stal jedním z mých velkých životních zážitků. Dopis jsem mu ihned odfaxoval (psal se rok 1997) aby mi za pár hodin vylezla z faxu od pana Formana tato jeho roztomilá odpověď: „Milý pane Suchý, omlouvám se, že jsem vyčerpal jeden z Vašich životních zážitků; člověku jich zas tolik přiděleno není, aby s nimi plejtval. A přeji Vám všeho milého. Srdečně Miloš Forman“. Proč se zde o téhle epizodce zmiňuji? Samozřejmě, že kvůli úžasnému, strhujícímu hereckému výkonu Jima Carreyho, kterého jsem mohl později čtenářům představit v knížce Pokrmy kořeněné smíchem v netypické roli kuchaře.

Carrey se narodil v Kanadě, v městě Newmarket, v provincii Ontario, a komediální talent prý projevoval již od dětství. Jeho idolem byl slavný americký komik Jerry Lewis. Když mu bylo 16 let opustil školu a zkusil se živit v klubech, kde vystupoval jako bavič a imitátor slavných osobností.

Světovou filmovou hvězdou se stal až ve svých 32 letech, když natočil film Ace Ventura: Zvířecí detektiv. Během jednoho roku – 1994 – natočil pak hned další veleúspěšný film Maska, kde si zahrál zeleného superhrdinu s nadpřirozenými schopnostmi.

Jim Carrey patří dodnes mezi nejúspěšnější americké komiky.