OHLÉDNUTÍ ZA MINULÝMI TÝDNY

Jiří a Ondřej při autogramiádě v roce 2002

Dobré dny! Začnu zmínkou potěšující: Fotografie, na které jsme se sešli na autogramiádě s mým sourozencem, pochází z pražského výstaviště z akce „Svět knihy“. To bylo v roce 2002. Nevím, zda se podobná autogramiáda ještě v budoucnu zopakuje, ale mohu prozradit, že jsme s Jiřím domluveni, že by se v tomto roce mohla na světě objevit opět naše nová knížka.


Také v březnu odešli někteří lidé, které jsem měl rád…

Hned začátkem měsíce mi přišlo parte, že 2. března zemřel následkem koronaviru ve věku 81 let JIŘÍ BEČVÁROVSKÝ, vedoucí skupiny přátel skautingu v Mladé Boleslavi, přezdívaný „Jirka-sirka“. O této smutné skutečnosti mě informoval Jiří Bečvárovský ml., který mi o svém otci napsal: „Byl to skvělý, obětavý člověk, naše pravá ruka, chybět bude celé rodině a mnoha přátelům. Je nám po něm moc teskno.“ Pana Bečvárovského jsem měl příležitost jako skvělého člověka poznat, když k nám poprvé zavítal s 24 členy klubu odrostlejších mladoboleslavských „skautek a skautů“ a mě pasoval do této družiny, coby „čestného člena“.


Covid-19 kosí v řadách mých přátel. V březnu mě zastihla další smutná zpráva: Po dvoudenním pobytu v nemocnici zemřel 10. března 2021na covid-19 humorista, herec, básník, zpěvák, filozof, pedagog JAN VODŇANSKÝ, ve věku nedožitých 80 let. Zalovil jsem ve své knihovně a připomínám sobě i vám dedikace v Honzových dvou knížkách a přidávám navrch fotografii s postavičkou malého bobra, upomínající na písničku „Když jde malý bobr spát“. Vzpomínám na přítele a budu si jej v budoucnu opakovaně připomínat při poslechu gramofonových nahrávek jeho a Petra Skoumala.


Zatím poslední odchozí je hudebník, kterého jsem sice osobně nepoznal, ale nedovedl bych si bez jeho účasti představit Studijní skupinu tradičního jazzu, později Traditional Jazz Studio. 17. března 2021 zemřel pianista, skladatel, člen jmenovaných orchestrů a pedagog ANTONÍN BÍLÝ (nar.7. 5. 1939). Podlehl vážné nemoci, kterou zkomplikovalo onemocnění koronavirem, v pražské nemocnici Pod Petřínem.

Antonín Bílý – foto: Jan Mazura Český rozhlas

BLÍŽÍ SE 130.VÝROČÍ VLASTY BURIANA

9. dubna 1891 se narodil náš neporazitelný „král komiků“. K jeho výročí vydal a nabízí Burianovým fanouškům za pouhých 130.- Kč zakladatel budoucích webových stránek Vlasty Buriana, Pavel Stříbrný, odznak s patřičným certifikátem. Doporučuji navštívit jeho web Svět českého filmu! https://dfarchiv.cz/ Je tam toho fůra k prohlížení, ale třeba i k nákupu – doporučuji!


Polský fanoušek českých písní a komedií (kterých přeložil dosud sedmnáct a které hrají polská divadla) Jan Węglowski, fanoušek české populární hudby, zvláště z období 1920 – 1945. Janek (kterému jsem celkem pochopitelně nabídl vzápětí tykání) je polským bohemistou (píše mi skvělou češtinou), spisovatelem, dramatikem, skladatelem, kabaretiérem a členem divadla Wroclawski Teatr Piosenki – www.wroclawskiteatrpiosenki.art.pl . Začali jsme s výměnou CD (např. se dvěma s mými oblíbenými hvězdami Hankou Ordonównou a Adolfem Dymszou, které mi právě recipročně přišly poštou a kterými se zde chlubím) a titulem jedné z knížek, které Jan Węglowski napsal. A nyní posuďte sami, jak pěkně zní v polštině píseň, kterou v podání Oldřicha Nového pokládá její překladatel za nejkrásnější z českých předválečných písní – Jen pro ten dnešní den!

Nie stój przy mnie bokiem, nie patrz krzywym okiem,
odpuść proszę ten mój głupi grzech.
Daj mi proszę raczej, choć najmniejszy znaczek,
że nie bronisz już ust twych

1/ To jest ten właśnie dzień
co jest siebie wart.
Spokój masz à la carte,
żyjesz w nim w stylu de l`art.

2/ To jest ten właśnie dzień,
Gdy twój słodki głos
me życie zmienia w sen
ten dzień gdy szczęście da ci los.

3/ Nie pytaj się, co było wczoraj
jutro będzie znów, trzeba więc carpe diem,
by pojąć to, że najpiękniejszy dzień,
jest właśnie ten.


A na závěr ještě dva obrázky: Jeden je s DÁŠOU CORTÉSOVOU, dcerou zpěváka a herce Rudolfa Cortése od jehož narození uplynulo 16. března 100 let (zemřel 12. 12. 1986). Na druhé fotografii jsem s LUCIÍ KOCHOVOU, která je vedoucí projektu měsíčníku RETRO (speciálu týdeníku Rytmus života), ve kterém tak pěkně nakládá se všemi mými příspěvky. A že jich tam zrovna v dubnu bude požehnaně!

S Dášou Cortésovou
S Lucií Kochovou

Tak se s vámi loučím a držím všem palce, aby jste se šťastně vyhýbali Covidu-19 a nechali se brzy úspěšně očkovat! (S mojí ženou, ale třeba i s Jitkou Molavcovou, se těšíme z naočkované AstryZeneky a jsme rádi, že jsme uposlechli rozhlasových rad pana profesora Konvalinky, který tuto vakcínu doporučoval.)

Zdraví vás váš Ondřej