JAZZOVÉ OBRÁZKY JAZZMANA VÍTA FIALY

S Vítkem Fialou jsme kamarádi už od šedesátých let minulého století. Naše kamarádství, přerušované někdy i mnoha uplynuvšími lety, je neměnné – každé naše setkání probíhá tak, jako bychom se viděli naposled včera. Vítek je usměvavý pohodář a já proto nemohu jinak, než jeho jméno zdrobňovat. Mám ho rád, stejně jako mám rád jeho knihu “Jak se dělá jazz”, která vyšla v nakladatelství GRADA už ve druhém vydání. S ilustracemi si Vítek nelámal hlavu a udělal dobře. Do svých kostrbatých obrázků vložil autentické prožitky, v nichž nezřídka vycházel z vlastních zkušeností. Přestože knížka vyšla v roce 2017, je dost možné, že by mohla být ještě někde k sehnání. Pokud ne, musíte trpělivě vyčkat, až vyjde potřetí. Je to kniha nadčasová, stejně jako jazz samotný.

Kdo je JUDr. Vít Fiala? Cituji:

Jazzový hudebník (kontrabasista, baskytarista) a hudeb­ní skladatel vystudoval původně práva na Karlově univerzitě v Praze. Právní­kem však byl velmi krátce, místo světa paragrafů jej zlákal svět hudební. V za­čátcích své hudební kariéry byl členem Kladenského dixielandu, dále působil v orchestru Lubora (Bory) Kříže, v di­vadle Quo Vadis, v Miniaturním kaba­retu Eduarda Pergnera v pražské kavárně Luxor a v Československém státním souboru písní a tanců. Vystupoval s mnoha jazzovými soubory a spolupracoval s předními hudebními osobnostmi, především se zpěvačkami – s Janou Koubko­vou, Evou Pilařovou, Hanou Hegerovou, Vlastou Průchovou, Irenou Budweiserovou, také s Ferdinandem Havlíkem či Petrem Maláskem. Jako skladatel se zaměřuje na jazz a scénickou hudbu. Je autorem například suity pro saxofonový kvartet History of Jazz, instrumentoval jazzovou operu George Gershwina Porgy a Bess. Filmoví diváci jej znají díky filmu Želary (nominovanému na Oscara v roce 2004), jehož ústřední melodii aranžoval a natočil. Od roku 1995 pořádá dnes již tradiční Mezinárodní jazzové dny v Dubé.

Vít Fiala je autorem mnoha písní, vystupuje také jako odborný publicista a lektor, přednáší o hudební tvorbě, kompozici a jazzu. V roce 1997 vydal knihu Aranžérem a skladatelem snadno a rychle, o rok dříve vyšla jeho úspěšná knížka Jak se dělá jazz aneb Mjúzik pípšou, kterou nyní pro všechny fanoušky jazzu a osobitého humoru Víta Fialy připravila Grada v novém vydání.“

1 komentář u „JAZZOVÉ OBRÁZKY JAZZMANA VÍTA FIALY“

Komentáře nejsou povoleny.