TAK TOHLE NE!

Bratři Suší. (Foto J.Soumara z roku 1968)

Vážení a milí přátelé!

Kdysi mi napsal Milan Lasica, když jsem se vyděsil nad nějakou hroznou zprávou o něm, která vyšla v jednom slovenském bulvárním deníku: „Nesmíte věřit všemu, co píší v těchto novinách.“ Tehdy jsem se začal pokoušet o následný úhel pohledu: Když některý bulvární deník napíše pravdu, bude buď silně přehnaná, anebo zkreslená – a když napíše nepravdu, nikdy se nedovíte, že napsal nepravdu.

A proto vás oslovuji po té, co následující informaci přinesl na svém facebookovém profilu (a vzápětí také na webu Semaforu) můj sourozenec Jiří. Myslím, že je nutné, abych i já ji zde reprodukoval:

Myslím, že Jiří nezůstane pouze u tohoto jediného neveselého konstatování. Ani já nenechám svůj pohled na deník Blesk jen v této jedné bezradné podobě. (Náhodou jsem si teď vzpomněl na skvělou Jiřího reakci, když se kdysi kterýsi „novinář“ poškleboval jeho vysokému věku. Odpověděl mu: „V tom případě vám přeju, abyste se tak hrozného věku nedožil.“


Teď už ale k něčemu příjemnějšímu. Se svolením principála JS vás mohu seznámit s dramaturgickým plánem Semaforu na rok 2024:

DIVADLO SEMAFOR o.p.s. – PLÁN ČINNOSTI PRO ROK 2024

Na repertoáru zůstanou úspěšné hry z minulého roku: Dobře placená procházka, 19 tváří jazzu, Prsten pana Nibelunga, Černá kočka – Bílý pes, Osvobozené divadlo Semafor, Nižní Novgorod, Po-slední štace a improvizované jazzové večery Co na světě mám rád.

Chystáme uvedení nového původního muzikálu pro tři herce. Zatím s pracovním názvem Diskotéka. Obsazení: Jitka Molavcová, Jiří Štědroň a autor Jiří Suchý, který se ujme režie. Místo živého or-chestru tu bude znít hudba ze starých šelakových desek, z LP, singlů i z  CD. Bude to tak trochu historie záznamů na různých nosičích, při nichž si občas interpreti zazpívají nové texty, pro tento účel napsané. J.Štědroň v roli věčně krachujícího majitele, J.Suchý jako diskžokej a Jitka Molavcová jako mecenáška této neúspěšné diskotéky tu sehrají příběh s happyendem, jaký patří k lehkému zábavnému představení.

Na scéně se objeví po čase opět stará a stále žádaná Kytice, v nové verzi. Bude mírně prokrácena a v nové výpravě.

Dojde i ke znovuuvedení jedné z nejúspěšnějších her Semaforu: Dr.Johann Faust, Praha II., Karlovo nám. 40. Ve hře z protektorátních časů, kdy nakonec dopadne na Faustův dům v Praze bomba (stalo se skutečně 14. února 1945). Bomba ale neexploduje, ale ve stropě vznikne stejná díra jako ta, kterou dle legendy ďábel odnese Fausta. V rolích Fausta a Markétky Jiří Suchý a Jitka Molavcová, stejně jako tomu bylo v roce 1982.

V prosinci se uskuteční jako každoročně deset adventních večerů nazvaných Tiše a ochotně.

Mimořádným počinem pak bude večer, který se bude konat v Hudebním divadle Karlín jako připomínka ke 100 rokům Jiřího Šlitra.


Závěrem dodám, že od září vás budu touto cestou informovat o všem zajímavém, co se v divadle Semafor bude odehrávat, anebo chystat navíc.

Končím několika fotografiemi Ireny Zlámalové z jazzové opery-buffo Dobře placená procházka, kde roli Tety z Liverpoolu hraje Jitka Molavcová (po Haně Hegerové a Nadě Urbánkové) a Advokáta Jiří Suchý (po Jiřím Šlitrovi).

Hezké srpnové dny vám přeje váš

Ondřej

Dobře placená procházka objektivem Ireny „Ajrín“ Zlámalové…

Dobře placená procházka objektivem Ireny „Ajrín“ Zlámalové…
Dobře placená procházka objektivem Ireny „Ajrín“ Zlámalové…
a ještě namátkou vybraná pozvánka na jedno z dalších úspěšných představení.

Vaše data udržujeme v soukromí a sdílíme pouze s těmi třetími stranami, bez kterých by tato služba nemohla fungovat.

Souhlas *